Kitap Okuyan Çocuklar olarak Marmaris’in Orhaniye Köyü, İnci Narin Yerlici Ortaokulu’nda bir öğretmenin ve öğrencilerinin azimle kurdukları kütüphanenin başarı hikayesini paylaşmak istiyoruz. Bilişim Teknolojileri öğretmeni Cihan Şen’in azminin ve kararlılığının tüm Türkiye’ye yayılması ve gerek bakanlıkların gerek belediyelerin aktif ve interaktif kütüphanelerin ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunun farkına varıp, ülkemizdeki kütüphane ve kitap okuma kültürü eksikliğini gidermeleri için çalışmalara başlamalarını diliyoruz..
Burdan Cihan Şen’i ve projesine destek vermiş tüm eğitim ve kültür gönüllülerini kutluyoruz. Cihan Şen’in kaleminden:

“2006-2007 Eğitim yılında İnci Narin Yerlici Ortaokulu’nda göreve başladım.Öğretmenlikteki ilk okulum. Çocukluğumda hep kütüphaneden kitap alırdım, gelir durumumuz müsait değildi. 4-5 kilometrelik yol yürüyüp kitap alırdım. Öğretmenliğe başlayınca burada da kütüphane aradım ama Marmaris’in maalasef küçücük bir kütüphanesi vardı ve köyüme 30 km mesafedeydi. Zorunlu olarak kitap satın almaya başladım, bir yandan da arşiv oluşturduğum için iyi oldu.Kendi sorunumu böyle çözerken öğrencilerimin kitap ihtiyacını nasıl karşıladıkları sorunu takıldı kafama. 2010 yılında fikren 2011 yılında ise fiilen çalışmaya başladık. 2 yıl onlarca görüşme, istek talebiyle geçti. Bilmiyorum ama dilenci durumuna bile düşmüş olabiliriz. Öğrencilerimizle köyümüzdeki işletmeleri mi gezemedik, yayın evlerine mesajlar mı atmadık neler neler. Kimi görsek kitap ve yardım sorduk. Sonunda ekteki sunumda özetini yaptığım katkılarla fiziki olarak kütüphaneyi tamamladık. Öğrencilerimiz sildi süpürdü, barkotladı, numara verdi…Herşeyi anlatmak mümkün değil.
Kütüphanemize aldığımız bilgisayar yazılımında tüm kitaplar demirbaş ve barkot numarasıyla kayıtlı. Her öğlen gönüllü iki öğrenci ve bir öğretmen nöbetçi olarak öğle tatilinde kütüphaneyi açıyor. İlk kez üye olacak öğrenciler iki kitap daha önceden üye kaydı olanlar 1 kitap hediye ederek üye olabiliyorlar. 15 günlüğüne eve kitap alabiliyorlar. 3 boyutlu kitapları evlere vermiyoruz. Geç getirmeleri durumunda günlük 50 kuruş ceza alıyorlar, bu para ile gene kitap alınıyor. Bu yıl kütüphanemizin ilk yılı, öğrencileri kütüphaneye çekmek için ekte afişi olan yarışmayı düzenledik. Bu yarışma benzeri yarışmalar ve etkinliklerle ilgiyi güncel tutmaya çalışıyoruz. Bize fikir desteğinde bulunabilirsiniz.
[ Cihan Şen’in hazırladığı kütüphane sunumu için tıklayın lütfen Kütüphane 2013 ]
Kütüphanenin yapılmasında benim öğrencilerle yürüttüğüm çevre projeleri münasebetiyle hazırladığımız Yeşil İnci dergisinin katkısı büyük. Buraya aldığımız reklamlar karşılığında kütüphanenin bir eksiğini aldırdık. Elimiz paraya değmeden neredeyse tüm işi hallettik. Kitaplar ve iç mekanın tamamlanması için yaklaşık 20,000 TL kaynak yarattık.
[Öğrencilerin hazırladığı Yeşil İnci Dergisi’ne göz atmak için tıklayın lütfen: Yeşil İnci Sayı 5]
Bir yandan kendi kütüphanemizi yaparken her yıl başka okullara da kitap ve kırtasiye yardımında bulunduk. Ağrı Patnos’da bir köy okuluna bir kitaplık alıp onlarca kitap gönderdik.Biraz da para yollayıp kendi seçtikleri kitapları almalarına imkan verdik. Bizzat gidip kendim monte ettim. Muş’ta Ağrı’da  iki, Erzurum, Batman ve Urfa’da birer okula ufak çaplı kitap-kırtasiye yardımı yaptık. Tabi bunların çoğu milli eğitimin bilgisi dışında 🙂
En büyük zorluk taleplerin yerine getirilmesinin çok zaman alması. Birinden bir şey istiyorsunuz ama hallolması çok zaman alıyor. Onun haricinde idarecilerimiz fikren çok destekledikleri için çok sıkıntımız olmadı. Ayrıca, şu an da okulumuzda çalışmayan ama kütüphane oluşturulurken çok büyük emeği olan Nuran Cihan öğretmenimizin desteğini unutamam. Çok şanslıyız ki öğretmenimiz zorunlu sebeplerden tayin olup gittikten sonra Ayşe Özge Çimen öğretmenimiz geldi.Kütüphanenin işlek bir mekan olmasında onun katkısı da çok büyük. Dergimiz olmasaydı işimiz zor olabilirdi, çünkü karşılığında reklam koyunca (her ne kadar çok etkili bir potansiyeli olmasa da) ve para değil hizmet talep edince daha büyük meblalarda katkı alabiliyorsunuz.”