Çocuk kütüphaneleri için neye ihtiyacınız var?

Bu projeyi hayata geçirebilmek için

 • Bebek arabalarının rahatlıkla girebileceği, aydınlık, rutubetsiz, düzayak ve yanında çocuklara uygun tuvalet & alt açma ünitesinin olduğu bir mekanın  tahsis edilmesine,
 • Tahsis edilecek bu mekanın  mümkünse merkezi konumda olan bir kamu binasında olmasına,
 • Okul öncesi çocukların rahatlıkla oturup kitap okuyup, aktivite yapabilecekleri kendi boylarına uygun masa ve sandalyelerin olmasına,
 • Rahatlıkla erişebilecekleri raf ünitelerine,
 • Zeminin mikrop tutmayacak yumuşak bir malzemeden yapılmış olmasına (mikrop barındırmaması açısından halı olmamasına)

ihtiyacımız var.

Neden yerel?

Okul öncesi çocuk kütüphaneleri açılması fikrinin hayata geçirilebilmesi için kamusal hizmet veren kurumların desteğine ihtiyacımız var ve belediyeler de bu kurumların başında geliyor. Çağdaş bir kent yaşamının sürdürülebilmesi için belediyelerin özellikle çocukların sosyal ve kültürel gelişimine katkı yapacak projeler yürütmesi büyük önem taşıyor.   Kitap Okuyan Çocuklar Projesi olarak bizim asıl hedef kitlemiz  okul öncesi çocukları. Projemizi  mevcut kütüphanelerde ya da yeni yapılanacak mekanlarda hayata geçirebilmemiz için bize destek olabileceğinize ve çocukların kütüphaneye gitme alışkanlığını hızla dijitalleşen dünyamızda küçük yaşta kazanacaklarına inanıyoruz. Genç nüfuslu bir metropolde çocuk kütüphanelerinin azlığının ciddi bir eksiklik olduğunu düşünüyoruz ve sizin çocuk kütüphanelerine ve bu projeye gereken önemi vereceğinize inanıyoruz.

 

Neden oyun yuvaları değil de çocuk kütüphaneleri?

 • Kreşler, oyun yuvaları o mekana para ödeyerek giden ve müdavimlerinin belli olduğu bir ortamdır çocuklar için. Dışarıdan gelen çocuklar, dışlanır ve yuvaya devam eden çocukların güvenli ortamda bulunma hislerine zarar verir.
 • Çocuk Kütüphaneleri sadece maddi durumu iyi olan aileler için değil, toplumun her kesiminden gelecek çocuklara açık olacağı için toplumsal olarak bütünleşmeyi sağlayacaktır.
 • Çocuk Kütüphanelerine aileler çocuklarını bırakıp gitmeyecekler, aksine çocuklarıyla birlikte (aynen parklarda olduğu gibi) kaliteli vakit geçirip, belki diğer ailelerle dertleşip, kaynaşacaklar ki bunun da toplumsal bütünlüğü, karşılıklı anlayışı çoğaltacağını umut ediyoruz.

 

Neden belediyeler?

 • Açılmasını ve Türkiye’nin her yerinde çoğalmasını istediğimiz çocuk kütüphaneleri, yerel belediyelerin yerel halkıyla iletişimini kolaylaştıracak. Duyuru yapmak istediğinde afişler bastırmak zorunda olan belediyeler, halkla direkt iletişime geçebilecekleri topluluğa ve toplum merkezlerine ulaşmış olacaklar. Belediyeler farklı projelerini, yerel halkı için yaptığı düzenlemeleri, yatırımları halkıyla aracısız direkt paylaşma imkanı bulmuş olacak.
 • Belediyeler, çocuk ve aile, aile içi şiddet gibi konularda eğitici seminerleri kolaylıkla halkına sunabilecek.
 • Her kesimin ücretsiz kitaba ve okumaya ulaşma hakkının olduğuna inanıyoruz. Belediyeler de var olan yapı içinde bunu en iyi yerine getirecek birimlerdir.

 Ya mekan kısıtlı ise ve sunulan örneklerdeki gibi tuvaletleri ve mekanı düzenlemek imkansız ise?

Kitap Okuyan Çocuklar Projesi [KOÇ], varolan kütüphanelerdeki mevcut sistemin ya küçük yaş grubundaki çocuklara göre tanzim edilmesi gerektiğini söylemekte ya da kurulacak olan çocuk kütüphanelerinin çocukların kullanımına nasıl en uygun olacağını anlatmaktadır.

Sunduğumuz önerilerden biri mekan müsaitse, çocuklar için üretilmiş tuvalet, lavabo ve alt açma ünitesi konulması.  Bunun için mekanda yerin olmadığı zamanlarda bizim önerimiz: lavaboya erişim için bir yükselticinin (piyasada 5TL’ye bulunabilir) ve merdivenli bir tuvalet adaptörünün (piyasa fiyatı 30TL) alınmasıyla sorunun ortadan kalkacağı şeklindedir. Alt açma ünitesinin ise bebek bezi firmalarının sponsorluğuyla edinilebileceğini ya da yaklaşık 50×120 cm ebadında içine süngerli minder konulan bir platformla (ahşap, plastik vb) çözülebileceğini düşünüyoruz.

 • Evet imkansızlıklar olabilir, ama istendikten sonra neler yapılmaz ki, değil mi?

 

Maddi kaynak nereden bulunur?

AB ve Kültür ve Eğitim Bakanlıklarının bu tarz sosyal sorumluluk projeleri için verdiği fonlar ve burslar var. KOÇ yakında dernekleşmeyi düşünüyor. Bu fonlara hem KOÇ başvurabilir hem de yerel belediyeler kendilerine bu projeyle fon sağlayabilirler. Örneğin, bize ilkokullardan, AVM’lerden, anaokullarından, gelin bu çocuk kütüphanelerini bünyemizde hayata geçirelim diye teklifler geliyor. Milli Eğitim Bakanlığının Okullar Hayat Olsun projesi var. Umut ediyoruz ki belediyelerin ve Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle okullarda da halka açık çocuk kütüphaneleri faaliyete geçsin.

Ayrıca maddi kaynak demişken, belediyeler çocuk kütüphanelerinin bulunduğu yerde kafeler ya da çay ocakları açıp, ek gelir elde edebilirler. Buna ilaveten, organik ürün ve kitap satan küçük bir dükkan hem belediyeye kazanç sağlayacaktır hem de ailelerin güvenle alışveriş yapacakları mekanlar olmuş olacaktır.

Yapabileceklerimiz, sadece hayal gücümüzle kısıtlı!

 Maaliyeti ne olacak?

Kütüphaneler, eğer mevcut belediye binalarının ya da okulların içinde oluşturulursa temizlik için herhangi bir eleman alımına gerek kalmayacaktır. Çünkü mevcut belediye binasının temizlik görevlisi kütüphanenin temizliğinden sorumlu olacaktır.

Sadece çocuklarla ilgili eğitim görmüş ya da eğitim verilmiş bir kütüphane görevlisi ana maaliyeti oluşturmaktadır. Bunun için de Kültür Bakanlığı’nda varolan bütçelere başvurulabilir.

Çocuk kütüphanelerinde velilerin gönüllülük sistemiyle kütüphane çalışanına yardım edeceğini düşünmekteyiz. Veliler, eminiz ki hem mekanı toplu tutmaya hem de hikaye saatlerinde çocuklara hikaye okumaya gönüllü olacaktır.

Ayrıca, hatırlatmak isteriz ki çocuk kütüphaneleri, velilerin çocuklarını bırakacakları bir mekan değil, tam aksine çocuklarıyla vakit geçirecekleri, sosyalleşecekleri mekanlar olacak.

 

 

Ben ne yapabilirim?

Eğer projede yer almak ve bize bulunduğunuz yerden destek vermek istiyorsanız, yapmanız gereken çok basit!

Öncelikle, bulunduğunuz il ya da ilçedeki kütüphaneleri ziyaret edip aşağıdaki ankette bulunan soruları cevaplayıp, kütüphanenin fiziki şartlarını resimleyerek bize bilgi@kitapokuyancocuklar.org adresine yollayabilirsiniz. Ardından kütüphane müdürü ya da belediyede bu konuyla ilgili olarak çalışan müdür hatta belediye başkanıyla bir görüşme düzenleyerek, Kitap Okuyan Çocuklar Projesini sunabilirsiniz. Projeyi sunarken kullanacağınız dosyayı biz size ileteceğiz tabii ki siz bize ulaştıktan sonra.

Tüm Türkiye’de yerel çocuk kütüphanelerinin açılması için elele çalışıp, bunu başarabiliriz!

 

Kütüphanenin adresi  
Gidilen tarih  
Görüşen  
Görüşen sorumlunun irtibat iletişim bilgileri
(Telefon & eposta)
 
Görüşülen kişi (varsa)  
Kütüphanede çocuklar için ayrılmış kısım var mı?  
Varsa, sandalye ve masalar çocuklara göre mi dizayn edilmiş?  
Raflardaki kitaplar çocukların kitapları görebileceği şekilde ve onların boyuna göre mi dizilmiş?   
Okul öncesi çocuk kitapları var mı?
Tahmini ka
ç kitap?
 
Kütüphanenin girişi bebek arabası ya da tekerlekli sandalyenin geçebileceği şekilde mi dizayn edilmiş?   
Binanın güvenliği var mı?  
Bina deprem açısından sağlam mı?  
Kütüphanede çocukların kullanabileceği tuvalet ve lavabo var mı? Çocukların boylarına göre mi yapılmış?   
Emzirme odası var mı?  
Alt-açma ünitesi var mı?  
Kütüphanede küf, nem hissedilebilir durumda mı?  
Zemin parke, beton, ya da hali kaplama mı?  
Kütüphane çocukların kendilerini rahat hissedebilecekleri şekilde mi dizayn edilmiş?  
Kütüphane iyi aydınlatılmış mı?  
Kütüphane ısısı normal mi?  
Çocukların tiyatral canlandırma yapabilecekleri bir alan var mı?  
Kitap okuma saati için müsait alan var mı?  
Kitap haricinde ahşap oyuncak, yap-boz, kukla var mı?  
Çocukların gerektiğinde su temin edebilecekleri bölüm var mı?  
Diğer yorumlar