Yurt dışında ister gelişmiş ister gelişmekte olan ülkelerde ‘play centres’, ‘ family centres’ adları altında çocukların gidip interaktif zaman geçirebilecekleri, oyun oynayacakları, kitap okuyacakları, spor yapacakları belediyeler ya da hükümetleri tarafından masrafları karşılanan; ailelerden sadece cüzi miktar para alınan mekanlar mevcut.

Ekonomik büyümede Çin gibi ülkelerle karşılaştırılan; genç nüfusu birçok ülkeden çok yüksek olan ülkemizin bu tarz mekanlara sahip olmaması büyük bir eksikliktir. Ekonomik olarak karşılaştırıldığımız kadar Çin’deki çocuk kütüphanelerinin sayısıyla da karşılaştırılmalı Türkiye’de çocuğa verilen yer. Halihazırda varolan halk kütüphaneleri ve kütüphaneler işlevlerini dijital çağa girmiş olmamızla birlikte yitirmişlerdir. Sorumlu devlet birimlerinin ve yerel belediyelerin çocukların ve ailelerin bu büyük ihtiyacı olan capcanlı mekanları karşılamaları sorumlulukları içerisindedir. Ağaç gerçekten yaş iken eğiliyor ve kitap sevgisi de bu küçük yaşlarda kazanılıyor. Ülkemizin çocukları ve aileleri bunu sonuna kadar hakediyor daha aydın ve ileriyi görebilen bir Türkiye olmak adına.

Bu yazıda farklı ülkelerde bulunan, bizim projemizde ‘çocuk kütüphanesi’ olarak adlandırdığımız ama bir ‘kitaphane’ olmanın çok ötesinde canlı merkezler olacak olan bu mekanların yurtdışından örneklerinin resimlerini görebileceksiniz:

Ohio, ABD

Fotoğraflayan: Hande Vaytaş Kılıç

Russell, Yeni Zelanda

Fotoğraflayan: Esra Akçay-Duff

Yeni Zelanda’nın küçücük bir kasabasından (Türkiye standartlarında bir köyünden) örnekler