Bir varmış bir yokmuş…

kitap canlandi ve can atolyesi

İş hayatında tanışan ve sonrasında da sohbetlerini, kurdukları “Hariçten Okuyanlar” kitap klübü ile devam ettiren 3 arkadaşız. Kitaplar  ortak dostlarımız. Okunan her kitapla çıkılan yolculukların heyecanı her yaşta bambaşka.

İstedik ki, televizyon ve internet ağı içinde kaybolan çocuklarımız, içlerindeki renkli dünyalara ve yaratıcılıklara yelken açsınlar. Bilinen masalları, eğlenceli kostümlerle ve oyunlarla bir de bizden dinlesinler. Öğrendiklerini pekiştirerek, okumayan büyüklerin çılgın dünyasında; okuyan, oynayan ve dinleyen çocuklar olarak büyüsünler ve  kendileri olsunlar.

İsteğimizi, Özgürlük Parkı’ndaki İnteraktif Çocuk Kütüphanesi yetkilileri ile paylaştık ve kütüphaneye gelen çocuklar için böyle bir projenin hayata  geçmesinden memnunluk duyacaklarını söylediler.

Can’lara değer verdiğimizden önce “Can Atölyesi” dedik adımıza. Can Atölyesi’nin  ortak amacı ve coşkusu öyle enerji doluydu ki; evlerimizde gönül verdiğimiz bu projeyi konuşken kızlarımız da girdi devreye. Yoğun günlük uğraşılarımızdan zaman yaratıp projeyi detaylandırmaya başladık. Çocuklara okuyacağımız hikayelere karar verdik, kostümleri diktik, hikaye ile ilgili boyama görselleri ve oyun materyalleri hazırladık. Kızlarımızın desteği hiç de yabana atılır cinsten değildi doğrusu.

Can Atölyesi’nin ilk hikayesi olan “Kurt ve Yedi Oğlak” gerek veliler gerekse çocuklar tarafından büyük bir ilgiyle dinlendi 24 Aralık 2014 tarihinde. Hikayeyi dinlerken canlandırma için kullandığımız oyuncak Kurt elden ele dolaşırken, hikaye karakterleri gibi giyinen çocuklar neşeyle koşuşturdular kütüphanede.

 

Can Atölyesi “Kitap Canlandı” projesini, 24 Aralık 2014- 28 Ocak 2015 tarihleri arasında her Çarşamba sabah 10:00-12:00 arası 3-6 yaş grubu çocuklar için devam ettirecek. Özgürlük Parkı’ndaki eğlenceli kütüphaneye hepinizi bekleriz.

Günay Özarın Öztürk, (Profesyonel Koç, Öğretmen)

Pınar Coşkun Öner (Kostüm ve Konsept Yaratıcısı)

Zeynep Bostan Tarçın