DSCN9382

Kitap Okuyan Çocuklar Türkiye’nin her yerinde okul öncesi ve sonrası çocuklarda kitap okuma sevgisini ve alışkanlığını kazandırmak için biraraya gelmiş gönüllülerden oluşuyor. Amacımız öncelikle yerel yönetimlerden, kütüphanelerden ve bakanlıklardan talepte bulunarak her semtte çocuk kütüphaneleri adı altında çocukların ve ailelerin biraraya gelip interaktif bir şekilde kitap okuyabilecekleri, ahşap oyuncaklar ve farklı dokularla duyu organlarını uyarıcı aktiviteler yapıp, hikayeleri tiyatral bir şekilde canlandırabilecekleri; aynı zamanda ailelerin biraraya gelerek çocuk yetiştirme ve çocukla yaşam konularında birbirlerine destek olabilecekleri mekanlar oluşturulmasını sağlamak. Çocuk kütüphaneleri her semte yayılıncaya kadar da her semtte, her pazarda ya da mümkün olan her yerde  Kitap Okuyan Çocuklar Çemberi oluşturarak; interaktif kitap okumaları yapıyor olacağız. Şişli, Kartal ve Özgürlük Parkı Organik Pazarlarında Temmuz ayı itibariyle düzenli kitap okumaları başlıyor. Ayrıca Temmuz ortasından Ağustos sonuna kadar pilot uygulama kapsamında Yoğurtçu ve Özgürlük Parklar’ında İBB’ye ait bir gezici kütüphane sabahtan akşama kadar çocukları ve aileleri kitaplarla buluşturacak ve bu bünyede çocuklarla bol bol kitap okuma çemberleri kurup, çeşitli aktiviteler yapacağız. Kitap Okuyan Çocuklar Çemberini her semtte kurmak mümkün. Tek yapmanız gereken, kitap okuma çemberleri oluşturmak için bir mekan bulmak ve bize haber vermek. Biz de duyuruları yaparak size destekte bulunacağız.

 Şişli Organik Pazar’da İlk Kitap Okuma ÇemberiDSCN9386

Kitap Okuyan Çocuklar’ın Şişli Organik Pazardaki ilk kitap okuması 29 Haziran Cumartesi gerçekleşti. Çocuklar ısrarla daha çok kitap okumak istediler. Yanımızda sadece dört kitap vardı, ama çocuklar daha çok kitap isteyince bir kitabı dört kez, bir diğerini iki kez okuduk, şarkılar söyledik ve çok eğlendik!

 Kitap Okuyan Çocuklar’ın kitap okuma çemberleri Şişli, Kartal, Özgürlük Parkı organik pazarlarında başlıyor. Kitap Çemberi saatlerimiz ve bizi nerelerde bulabileceğinize dair bilgiler şöyle:

 Şişli Organik Pazar: Her Cumartesi, 10.30’da meyvesuyu standının yanındaki masada

Kartal Organik Pazar: Her Pazar, 9.30’da gözleme standının yanındaki masaların birinde  [27 Temmuz’dan itibaren ] 

Özgürlük Parkı Organik Pazarı: Her Çarşamba 10.30’da Tahta gemi ile piknik masalarının arasındaki büyük ağacın altında [24 Temmuz’dan itibaren ] 

 *Pazar’a gelirken yanınızda kitaplarınızı getirmeyi unutmayın. Şarkılar, hikayeler, masallarla dolu; ekolojik yaşamla örülü  kitap okuma çemberimiz sizinle daha da büyüyecek!

Toprağın, suyun, buğdayın hikayelerinin bol bol anlatılacağı okuma çemberleri olsun..

 Kitap Okuyan Çocuklar iletişim:

http://kitapokuyancocuklar.org/   

bilgi@kitapokuyancocuklar.org/ 

https://www.facebook.com/KitapOkuyanCocuklar