Şişli Oyun Kitaplığı’nın açılışını yaptık!

Şişli Oyun Kitaplığı Açılış'ını Hayri İnönü ile gerçekleştirdik

Şişli Oyun Kitaplığı Açılış’ını Hayri İnönü ile gerçekleştirdik

3 Aralık 2016 Cumartesi saat 11’de sayın Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nüyle birlikte Şişli Belediyesi Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı’nı açtık!

Şişli Oyun Kitaplığı Açılış Resimleri

Kitap Okuyan Çocuklar Koordinatörü Esra R. Akçay-Duff’ın açılış konuşmasının ardından sayın Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü bir konuşma yaptı ve çocuklarla birlikte Şişli Oyun Kitaplığı’nın açılışını gerçekleştirdi.

15267753_1921141488114191_8021206752619343822_n

Açılışımız hikaye, masal, kukla ve oyun doluydu.

İlk olarak masal anlatıcısı Nazlı Çevik Azazi çocuklara çok keyifli bir masal anlattı.

Ardından Oyun Kitaplığı’nın sevimli maskotunun çizeri Esra İlter Demirbilek çocuklarla çizim atölyesi yaptı.

Şişli Oyun Kitaplığı’nın kurulmasında öncü olan Türk çocuk edebiyatının önemli ve başarılı yazarlarından Tülin Kozikoğlu çocuklara Peli‘nin dondurma macerasını okudu ve ardından dev dondurma etkinliği yaptılar.

Son olarak da Kitap Okuyan Çocuklar Doğu Koordinatörü Yusra Ceylan Taran Koş Balkabağım Koş  adlı kitabı kendi yaptığı kuklalarla çocuklara canlandırdı ve çocuklar farklı maske ve aksesuarları deneyerek kitabı canlandırdılar.

Oyun, çizim, hayalgücü, hikaye, kukla ve kitap dolu bir açılışla günü tamamlamış olduk.

Şişli Oyun Kitaplığı’nı nasıl kullanırız?

Şişli Oyun Kitaplığı Pazartesi ve resmi tatiller hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arası 0-8 yaş arası her çocuğa hizmet verecek. Üst katta emzirme koltuğu, yastığı, alt-açma ünitesi, ebeveynler için çocuk gelişimi üzerine kitaplar, 0-3 yaş için oyun-kitap ve duyu havuzu bulunmakta. Aşağı katta ise 3-8 yaş için oyun alanı, okuma mağarası, yaratıcı kitap okuma sahnesi, ve harika kitaplar bulunmakta.

Ailelerin yaşayan bir toplum merkezi olarak kullanması için tasarladığımız Oyun Kitaplığı’mız ücretsiz olup, ailelerden ricamız Oyun Kitaplığı’nın sahiplenmeleri, çocuklarının kullandıkları oyuncak ve kitapları gitmeden önce çocuklarıyla birlikte yerlerine koymalarıdır.  Ailelerin kullandıkları alanın temizliğinden ve düzenli olmasından sorumlu olmaları gerekmektedir. Bu kural hem çocukların sorumluluk almalarını teşvik etmek için hem de yeni gelen ailelerin mekanı belli bir düzen içinde bulmaları için önemlidir. Oyun Kitaplığı görevlilerimiz orada sadece akışın sorunsuz gitmesi için ve gereklidir olduğunda yönlendirme yapmak için orada olacaklardır, dağılmış mekanın toplanmasindan kesinlikle mesul değillerdir. Oyun Kitaplığı’nın ana amaçlarından biri bir nevi toplum merkezi olmasıdır. Oyun Kitaplığı’nın toplanması ve düzeninden tutun, orda düzenlenecek aktivitelere (buna yaratıcı kitap okumaları dahil) kadar sorumluluk ailelerdedir. Eğer her çocuk oynadığı oyuncağı veya okuduğu kitabı aldığı yere koymazsa, onlardan sonra Oyun Kitaplığı’nı kullanmak isteyecek aileler oyuncak ve kitapları yerinde bulamayacaklardir. Bu açıdan baktığınızda bu kural çok önemli bir kuraldır. Yurtdışındaki benzer mekanlarda aileler mekanın tuvaletinin temizliğinden yerlerin paspaslanmasina kadar sorumludur. Bizim sizden tek beklentimiz ise Oyun Kitaplığı’nı sahiplenmeniz ve herkesin kullanımı için bulmak istediğiniz gibi mekanı bırakmanız.

Aileler Oyun Kitaplığı’nın el kitapçığını okuduktan sonra üyelik formunu doldurmaları gerekmektedir. Üyelik kartını edinmeleriyle birlikte üyelik işlemi tamamlanacaktır.

Oyun grupları, yabancı dil grupları ve aktivite grupları ailelerin öncülüğünde Şubat ayı itibariyle başlayacaktır.

Oyun ve kitap dolu günlerde Şişli Oyun Kitaplığı’nda buluşmak üzere!

Adres: Baruthane Caddesi, No:96 Feriköy

Yaratıcı okuma ve sanatsal/bilimsel etkinliklerden haberdar olmak için lütfen Facebook sayfasını takip edin:

https://www.facebook.com/SisliKitapOkuyanCocuklarOyunKitapligi/

Şişli Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı Açılıyor!

Şişli Kitap Okuya Çocuklar Oyun Kitaplığı

Bir yer hayal edin, mahallenizde çocuğunuzla 6 aylıktan itibaren gidip oyun oynayıp, kitap okuyabileceğiniz, benzer yaş gruplarından birçok çocukla çocuğunuzun sosyalleşip, bağ kurabileceği, yaratıcı kitap okumaları, sanat aktiviteleri ve deneylerle hayal gücünün gelişebileceği, annelerin rahatça emzirip, çocuklarının altını değiştirebileceği, kısaca kendinizi ev konforunda hissedip, çok keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yer.

Böyle bir yer var mı? Evet var ve 3 Aralık 2016 Cumartesi, 11.00‘da Şişli Belediyesi bünyesinde açılıyor! Tüm etkinlikler ve katılım ücretsiz olup, Pazartesi ve resmi tatiller hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arası hizmet verecek Oyun Kitaplığı’na bekliyoruz!

arkakapak

Adres: Baruthane Caddesi, No:96 Feriköy

Açılış sonrası Şişli Oyun Kitaplığı’mızda olacak olan yaratıcı okuma ve sanatsal/bilimsel etkinliklerden haberdar olmak için lütfen Facebook sayfasını takip edin:

https://www.facebook.com/SisliKitapOkuyanCocuklarOyunKitapligi/

Çocuklar ve aileleri için birçok etkinliğin olacaği açılışımızda görüşmek üzere!

Manav tezgahımız, kukla sahnemiz, tamir köşemiz, mutfağımız yaratıcı oyunlar için çocukları bekliyor

Manav tezgahımız, kukla sahnemiz, tamir köşemiz, mutfağımız yaratıcı oyunlar için çocukları bekliyor

Sisli Oyun Kitapligi Acilis Oncesi

Emzirme ve 0-2 yaş icin oyun ve kitap alanı

Emzirme ve 0-2 yaş icin oyun ve kitap alanı

Açılan her bir Oyun Kitaplığı’nın altında çok fazla emek, iyi niyet ve uğraş var. Türk çocuk edebiyatının önde gelen isimlerinden Tülin Kozikoğlu Şişli’de de bir Oyun Kitaplığı açılmalı niyetiyle üç yıldır uğraşıyor. Kitap Okuyan Çocuklar ekibi ise Feriköy Ekolojik Pazar’da Kitap Çemberleri başlatarak erken okurluk hakkında farkındalık yaratmak için tohumlar ekmeye başlamıştı bile. Tülin Hanım ve Kitap Okuyan Çocuklar ekibinin Şişli’de çalmadığı kapı kalmadı desek yeridir. Niyet ve azim çok büyüktü ve mutlaka Şişli’ye çok yakışacağından emin olduğumuz Oyun Kitaplığı Şişli’ye açılmalıydı. Bize inanıp, sonsuz desteğini veren, işi olduran, önümüzdeki engelleri tek tek aştıran ise sayın Nazlı İnönü oldu. Nazlı Hanım mekanın en etkili şekilde kullanılıp, Oyun Kitaplığı olarak açılması için çok büyük destek verdi. Hiç bir emek sonuçsuz kalmazmış. 3 Aralık 2016 Cumartesi 11’de sayın Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü çocuklar ve tüm Şişli’ler için Oyun Kitaplığı’nı açacak. Peki açılışta bizi başka neler bekliyor?
Eğer kafanızdan yaratıcı kitap okuması da nedir diye bir soru geçiyorsa bunun en şahane hallerini açılışta görebileceksiniz.
Nazlı Çevik Azazi yaratıcı hikaye anlatımı yapacak. Kitap Okuyan Çocuklar maskotu sevimli filin ünlü illüstratörü Esra İlter Demirbilek çocuklarla çizerlik üzerine bir atölye gerçekleştirecek. Tülin Hanım peki bizi açılışta yalnız bırakır mı? Tabii ki hayır! Peli’yi de yanına alıp, o harika yaratıcı kitap okumasıyla bize Peli’yi okuyacak. Kitap Okuyan Çocuklar Doğu Koordinatörü Yusra Ceylan Taran bize kitap karakterlerinden kendi diktiği kuklalar eşliğinde yaratıcı drama etkinliği yaptıracak. Bu kadar şahane etkinlik biraraya gelince kesinlikle kaçırmayın diyoruz!
Oyun Kitaplığı’nı onaylayıp çocuklara armağan eden Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’ye, Oyun Kitaplığı’nın özünü anlayıp verdiği sonsuz destek için Nazlı İnönü’ye, tüm Şişli Belediyesi çalışanlarının tüm kalpleriyle yaptıkları güzel işlere, tabii ki Tülin Kozikoğlu’na, çizerimizi Esra İlter Demirbilek’e, Kitap Okuyan Çocuklar’ın tüm görsel ve yazılı materyallerin tasarımcısı Gülşen Dede’ye sonsuz teşekkürler..
3 Aralık’ta görüşmek üzere!

Oyunlar hayal gücünün sonsuz kaynaklarıdır

Oyunlar hayal gücünün sonsuz kaynaklarıdır

Yaratıcı Kitap Okuma Sahnemiz ve kitap okuma alanı

Yaratıcı Kitap Okuma Sahnemiz ve kitap okuma alanı

Sisli Oyun Kitapligi Acilis Oncesi Oyun alani

Sahneden bir görünüş

Sahneden bir görünüş

Alt açma ünitesi

Alt açma ünitesi

Böyle bir yer neden benim mahallemde de yok diyorsanız

Elinizi taşın altına koyma vakti gelmiş demektir. Şişli Belediyesi Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı Türk çocuk edebiyatının en güçlü kalemlerinden Tülin Kozikoğlu’nun son üç yıldır verdiği emek ve azmin sonucu oluştu. Tülin Hanım Şişli Oyun Kitaplığı’nı mümkün kılmak için birçok görüşme yaptı, projeyi Şişli Belediyesi’ne ve çeşitli makamlara pek çok kez sundu, Oyun Kitaplığı’nın kurulması aşamasında A’dan Z’ye emek sarfetti ve bu güzel Oyun Kitaplığı’nın masalsı havasının mimarı oldu, Şişli Belediyesi kadrosunun da desteğiyle. Eğer siz de mahallemde niye bir Oyun Kitaplığı yok diyorsanız, proje sorumlumuz olup elinizden geleni yapıp, erken okur-yazarlık üzerine farkındalık yaratabilir ve belediyenizden Oyun Kitaplığı kurulmasını talep edebilirsiniz.

Konuyla ilgili öncelikle belediyenizle mümkünse belediye başkanının kendisiyle (halk günlerinden yararlanabilirsiniz) ya da Kültür ve Sosyal İşler Müdürü ile ya da kaymakamla iletişime geçmenizi ve bizim size yollayacağımız sunum dosyasını onlara sunmanızı tavsiye ederiz. Her belediye erken okur-yazarlığın kazandırılmasının önemini ve Oyun Kitaplıklarının ne kadar büyük bir ihtiyacı kapamaya yönelik olduğunu ilk görüşmede anlayamayabiliyor maalesef. Bunu göstermek için gerek imza toplayarak gerek kitap çemberleri kurarak farkındalık yaratabilirsiniz. Belediye ile olacak olan görüşmeye eğer etrafınızda varsa yazar, öğretmen,  ya da akademisyen ve ailelerle gitmeniz de yararlı olacaktır diye düşünüyoruz.
Yardımcı olabileceğimiz her türlü, destek ve konu için biz buradayız. Randevuyu aldıktan ya da şehriniz için bir strateji geliştirdikten sonra iletisim@kitapokuyancocuklar.org adresine bir eposta atarsanız size epostayla şehriniz için hazırladığımız dosyayı yollayacağız.

Proje sorumlumuz olmak için neler yapabileceğinizi, nasıl bir farkındalık oluşturabileceğinizi bize yazın: iletisim@kitapokuyancocuklar.org

Kitap Çemberimiz Moda Ekolojik Pazar’da

kitapcemberiafis2012’den beri parklarda, çeşitli organik pazarlarda kurduğumuz Kitap Okuyan Çocuklar Kitap Çemberi 8 Mayıs’ta 11’de Moda Ekolojik Pazar’da oluşturulacak. Bize düşen Pazar günü saat 10.00’da çocuklarımız ve birlikte okumak istediğimiz kitaplarımızla çemberde buluşmak, kukla oynatmak, masal anlatmak ya da kitap okumak, belki birlikte elişi, deney gibi aktiviteler yapmak.

8 Mayıs Pazar günü kitap çemberi etkinliğini sanat eğitimci ve çocuk kitapları yazarı Hafize Güner organize edecek.

Görüşmek üzere!

Adres: Moda Ekolojik Pazar, Caferağa Mahallesi, Hülya Sokak, NO: 5 Moda, Kadıköy, 34710 İstanbul

Mersin Mezitli’deki Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı

billboard_web

 
Mersin Mezitli Belediyesi bünyesinde Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı’mız 7 Temmuz Salı 17.00’da açılıyor!
Bir belediye başkanı düşünün açılışta çocuklara kitap okuyacak!
Bir açılış düşünün Mersin’deki çocukların ve ailelerin hayatlarını değiştirecek!
Seda Hacıtalipoğlu Özkan’ın binbir emeğiyle ve çabasıyla hayata geçen Oyun Kitaplığı’mızın açışına herkesi bekleriz!
Umutla, sevgiyle, heyecanla…

Kitap Okuyan Çocuklar Pikniğe!

piknik.afis

Kitap Okuyan Çocuklar Pikniğe!
Ne zaman: 7 Haziran Pazar, 12’den itibaren
Nerede: Validebağ Korusu’ndaki İzci Evi’nin karşısındaki yeşil alanda

Hem Kitap Okuyan Çocuklar’ın dernekleşme sürecini konucağız hem de doğa içinde ailemizle keyifli vakit geçireceğiz.

Neler yapacağız?
Kitap Okuyan Çocuklar ne yaparsa onu!!!
Yani:

 • Yaratıcı kitap okumaca
 • Oyunlar oynamaca
 • Yanardağ patlatmaca
 • Gıda boyasından boya yapmaca
 • Kolye / Bileklik yapmaca
 • Doğayı incelemece

Yanınızda ne getirmelisiniz?
Su, herkesle paylaşmak için 1 tatlı ya da 1 tuzlu yiyecek, yedek kıyafet, boya kalemi, kağıt, bol kahkaha ve bol yaratıcı fikir. Eğer çalabildiğiniz her hangi bir enstrüman ya da çocuklara öğretmek istediğiniz bir fikir varsa onu da kapın gelin 😉
Önemli not: Etkinlik boyunca ürettiğimiz çöp oranını en düşük seviyede tutmaya çalışacağız. O yüzden sizden ricamız piknik boyunca elinizden geldiğince at-kullan mantığında olan ve doğada kısa sürede çözünmeyen ürünleri kullanmamanız. Herkes evinden kendi ailesine yetecek şekilde bardak, tabak ve piknik örtüsü getirirse seviniriz.

Dernekleşmeyle ilgili beyin fırtınası saat 2’de başlayacaktır.

Piknik yerinin tam koordinatları: 41.016173, 29.045298

Görüşmek üzere!

iletisim@kitapokuyancocuklar.org
www.KitapOkuyanCocuklar.org

Facebook etkinlik sayfası:
https://www.facebook.com/events/432583093569236/

 

I. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi’ndeyiz!

11 Nisan Cumartesi Harbiye Askeri Müze’de gerçekleşecek olan I. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi‘nde hem Kitap Okuyan Çocuklar Genel Koordinatörü Esra Akçay-Duff Kadıköy’de açtığımız Kadıköy İnteraktif Çocuk Kütüphanesi üzerine nitel bir durum çalışması olan “Şehirde Kitap Okuyan Çocuklar Olmak’ adlı kongre bildirisini sunacak hem de Kitap Okuyan Çocuklar standında biz hem İngilizce hem Türkçe kitaplar okuyup, çeşitli aktiviteler yapıyor olacağız. Siz de çocuklarınızla gelip standımızda bizimle tanışıp, kongreye katılıp, çeşitli aktiviteler yapıp, müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz!

Kongre’de görüşmek üzere!

Diyarbakır Köy Okullarında Hayal Dünyaları Yaratmak

20150317_111835
Diyarbakır’ın Ergani ilçesinin 4  köy ilkokulunda 1 ay boyunca yaratıcı drama etkinlikleri yapmak için kollarımızı sıvadık. Öncelikle Ergani ilçe Milli Eğitim Bakanlığı’na projemizi sunduk, okullarda çalışmalara başlamak için iznimizi aldık, sonra yayınevleriyle iletişime geçtik. Bu projede bizi destekleyip kitaplarından yollayan yayınevlerimiz: (Alfabetik sırayla):  Elma Yayınları, Final Yayınları, Kuraldışı Yayınları, National Geographic Kids. Ayrıca Türkçe çocuk kitabı yazarlarımızdan Görkem Kantar Arsoy çok büyük bir incelik yapıp imzalı kitaplarını yolladı, Diyarbakır’daki çocuklara. Yayınevlerinin ve Kadıköy Belediyesi İnteraktif Çocuk Kütüphanesi’nin toplayıp gönderdiği kitaplarla beraber 700’e yakın kitap topladık. 19 Şubat Perşembe günü çocuklarla çalışmalara başladık. 235 öğrenci ile yaratıcı drama etkinlikleri yaptık. 20 Mart Cuma günü itibari ile çalışmalarımızı tamamladık. Projemizi destekleyen, kitap bağışı yapan herkese ve A’dan Z’ye bu projenin gerçekleşebilmesi için gönüllü çalışan Kitap Okuyan Çocuklar çekirdek ekibine teşekkürler!

20150315_194355

Anasınıfı, 1. sınıf ve 2. sınıf çocuklarla; Aç Tırtıl, En Güçlü Benim, Koş Balkabağım Koş, Kırmızı Elma hikayelerinin kukla ve maskeleriyle çalışmalar yapıldı. Hareketli oyun, kukla ile hikaye anlatma, maskelerle canlandırmalar yapma, değerlendirmeden oluşan etkinlikler…

FB_IMG_1421706259813FB_IMG_1421706245575

3. sınıf ve 4. sınıf çocuklar ile; Mamutlu Börek, Kültürlü Kurt, Kasabanın En Şık Devi, Zuzu ile Uykucu Baykuş hikaye kitapları ile yaratıcı drama etkinlikleri yapıldı. Hareketli oyunlar ile etkinliğe başlandı, hikaye kitapları belli bir sayfaya kadar okundu, çocuklar gruplara ayrıldı, her gruba bir soru soruldu. Gruplar verdikleri cevapların dramasını yaptılar. Değerlendirme ile etkinlikler tamamlandı.

20150312_131745

Çocuklarla beraber pankartlar hazırlandı. Son hafta okullara toplanan kitapları hediye ettik. Kitap okuma yarışması başlattık. Zuzu‘nun yazarı sevgili Görkem Kantar Arsoy’un gönderdiği imzalı 20 kitabını kitap kurtlarına hediye etmesi için okul müdürlerine teslim ettik. Mayıs ayına kadar en fazla kitap okuyan 2. 3. ve 4. sınıf öğrencilerine hediye edilecek.

20150319_212610-1

Çocuklar dramanın ne olduğunu-nasıl olduğunu, kukla ile hikaye dinlemeyi, beraber kitap okumayı tecrübe ettiler. Kitapları görünce kendilerinden geçtiler. Mutlu oldular. “Kitaplar artık bizim mi?” diye sordular, heyecanlandılar. Öğretmenlerine maske ve kukla yapmak istediklerini söylediler.  Köy ilkokulundaki çocuklara yaratıcılığın, hayal gücünün kapıları aralandı umudundayız. Okudukça hayal edecekler, canlandırma yapacaklar, geleceğimize umut olacaklar…

Biz de bunları gerçekleştirebildik diye mutluyuz, gururluyuz…

Ceylan Taran
Kitap Okuyan Çocuklar
Doğu Anadolu ve Güneydoğu Koordinatörü

20150320_111207    20150312_114332  Winter 2015 1158

Ergani'de Yaratıcı Drama

2 (2)FB_IMG_1421706271608

 

Kitap Okuyan Çocuklar Zaman Tüneli

Aralık 2012

 • Türkiye’nin her yerinden insanlar, çocukları kitap okuma, araştırma, keşfetme kültürüyle büyüsün, aileler çocuklarının eğitim sürecine direkt katkıda bulunsun, bu esnada aileler biraraya gelerek çocuk büyütmenin zorluklarını birlikte göğüslesinler, aralarında yardımlaşsınlar, hem kendi ebeveynlik yolculuklarını hem de çocuklarının şehirlere sıkışmış hayatını keyifli hale getirsinler umuduyla internet üzerinden bir araya geldik ve ‘burası Türkiye, burda hiçbir şey olmaz’ diyenleri aldırmayarak ‘ne yapabiliriz, değişimi yaratıp, bu kültürü toplumumuzda nasıl oturtabiliriz’ diyerek birbirimizle yazışmaya başladık.
 • Eski Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’le görüşerek, Kadıköy’de bir çocuk ve aile merkezi olacak çocuk kütüphanesinin sözünü aldık.

Ocak 2013

 • Çalışmalarımızı toplu bir kimlik altında sürdürebilmek için Kitap Okuyan Çocuklar adını benimsedik.
 • Varolan çocuk kütüphanelerinde durum nedir, acaba durumları iyileştirilip projeye uygun kullanılabilir bir yer haline getirilebilir mi diyerek varolan çocuk kütüphanelerini ziyaret etmeye başladık. Sarıyer Demirtaş Ceyhun Kütüphanesi, Beylikdüzü Kütüphanesi, İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi, Ümraniye Ahmet Süheyl Ünver Halk ve Çocuk Kütüphanesi, İzmir Bornova Kütüphanesi aylar içinde ziyaret ettiğimiz kütüphaneler arasında.
 • Moda Gönüllüleri’ne projeyi sunduk, ve ilk kitap okuma çemberleri Moda Gönüllüleri’nde başladı ve her hafta çocuklar kitap okumak için çember kurmaya başladı.

Mart 2013

 • İBB Kütüphaneler Müdürü’ne projeyi sunduk, İBB bünyesinde olan kütüphanelerin durumunu öğrendik ve yazın birlikte çalışmalar yapmak için planlamalar yaptık.

Nisan 2013

 • Açık Radyo’da Bir Dolap Kitap’a konuk olduk ve bize destek veren gönüllü sayımız artmaya başladı.
 • Web sayfamız www.kitapokuyancocuklar.org 23 Nisan 2013’te çocuklar için Çocuk Bayramı’nda faaliyete geçti.

Mayıs 2013

 • Yurtdışındaki benzer merkezleri araştırmaya başladık. Farklı ülkelerde yaşayanlar yaşadıkları yerdeki çocuk kütüphaneleri ve aile/toplum merkezlerinin fotoğraflarını çekip yollamaya başladılar.

Haziran 2013

 • Birçok ilde çocuk kütüphanesi kurulması için çalışmalar başladı, farkındalığı arttırmak için radyo ve gazetelerde röportajlar yayınlandı.

Temmuz 2013

 • Kütüphane için bir mekanın kolay edinilemeyeceğini farkederek, organik pazarlarda kitap çemberleri başladı. İlk kitap çemberi Şişli Organik Pazarı’nda kuruldu ve aileler biraraya geldikçe düzenli olarak devam etti ve diğer organik pazarlara yayıldı.
 • İnternet üzerinden sayısız forumda aileler en iyi çocuk kitaplarını konuştular, önerdiler ve Kitap Okuyan Çocuklar’ın ilk tavsiye ettiği kitap listesi oluştu.
 • Parklarda ailelerle toplanıp geri dönüşüm malzemelerinden oyuncak yapmaya başladık.

Ağustos 2013

 • İBB bünyesinde bulunan beş gezici kütüphaneden biri Kitap Okuyan Çocuklar’a tahsis edildi ve bizim kitap listemize uygun kitaplar gezici kütüphaneye alınarak, gezici kütüphane Kadıköy Göztepe Park’ına yerleştirildi. Üç hafta boyunca 1400’ü aşkın çocuğa ulaştık. Parkta en çok kitap okuduk, eğlendik, keşfettik, geri dönüşüm malzemelerinden enstrüman, yoga, deney yaptık, dans ettik, taklit yaptık, ünlü çocuk kitabı yazarlarımızla imza günü düzenledik, çok eğlendik.

Kasım 2013

 • Kartal Muallim Cevdet Kütüphanesi’nde masal saatleri başlattık.

Aralık 2013

 • Kadıköy’de açılması için söz aldığımız ama bir türlü tahsis edilmeyen çocuk kütüphanesi için change.org’da başlattığımız imza kampanyasında 10.000’İ aşkın imza toplayarak, Kadıköy Belediye Başkanına basın bildirisinde bulunarak imzaları teslim ettik.
 • İzmir Bornova Kütüphanesi’nde kitap çemberi başlattık.

Şubat 2014

 • Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi’nde kukla ile hikaye anlatma ve yaratıcı drama çalışmalarına başladık.

Mart 2014

 • Sürdürülen yoğun çalışmalar, kütüphanenin içeriğinin nasıl olacağına dair sürdürülen yoğun çalışmalar sonucu Türkiye’nin ilk İnteraktif Çocuk Kütüphanesi Kadıköy Belediyesi bünyesinde Kadıköy Özgürlük Park’ında 19 Mart 2014’te büyük bir sevinçle açıldı ve bir yıl içinde 1,900 üyesi olan ayda en az 1,200 çocuğun gelip, kitap okuduğu, aileleriyle ve tüm çocuklarla zaman geçirdiği, hayal dünyasına daldığı, sadece Türkçe değil, İngilizce, Rusça gibi dillerde oyun gruplarının kurulduğu, Montessori aktivitelerinin yapıldığı, ailelerin özel gün ve bayramları birlikte kutladığı, yardımlaştığı, ailelere belediyenin uzmanlarının çocuk gelişimi üzerine seminer ve eğitim verdiği bir kütüphane haline geldi.

Nİsan 2014

 • Slow Food Türkiye, Bebedönüşüm, Kadıköy Belediyesi’yle ortak çalışma yaparak ailelere fide ekim ve kitap okuma etkinliği yaptık. Çocuklar süper solucan Süper Kurti’nin kitabını okudu, ardından gerçek solucanları inceledi, Bahçe Konvivyumu Lideri Leyla Kabasakal bitkiler ve sebzeler üzerine çocuklara bilgi verdi, birlikte toprağa dokunduk, organik domates ve biber fide ekimi yaptık.

Mayıs 2014

 • Gelen yoğun istek üzerine Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi’nde kukla ile hikaye anlatma ve yaratıcı drama çalışmalarına devam ettik.

Eylül 2014

 • Tüm illerde kitap, oyun, ve aile üçgeninin çocuk hayatında ne kadar önemli olduğuna dair farkındalık artmaya devam ettik, farklı şehirlerden yazan ailelere kendi illerinde neler yapılabileceğine dair bilgiler verilmeye, ve proje sunum dosyaları her ile özel düzenlenip yollanılmaya devam edildi.
 • Beşiktaş, Şişli, Fatih için ayrı imza kampanyaları başlatıldı.
 • Ekim 2014 Moda’daki kitap çemberlerini Halka Sanat ve Biz Platform’da tekrar başlattık.

Kasım 2014

 • Kitap Okuyan Çocuklar olarak Çocuk, Kent ve Yerel Yönetimler Sempozyumu’na katıldık.

Aralık 2014

 • Beşiktaş ve Mersin Mezitli Belediyeleriyle görüşmelere başladık. İki belediyeden de onay aldık. 2015 içinde Kitap Okuyan Çocuklar Oyun Kitaplığı hem Beşiktaş’ta hem Mersin Mezitli Belediyeleri’nde açılacak.

Ocak 2015

 • Türkiye’nin 1952’de açılmış ilk çocuk kütüphanesi olan Kars Atatürk Çocuk Kütüphanesi’ni tekrar düzenledik, gönüllü ekibi kurduk ve yerel basının deyimiyle kütüphane “izbelikten çocuk cennetine dönüştü”. Her hafta kütüphanede kitap çemberleri kuruluyor, ve etkinlikler yapılıyor gönüllülerimiz sayesinde.

Şubat 2015

 • MEB’den onay alarak Diyarbakır Ergani’nin dört köy ilkokulunda yaratıcı drama ve kitap çemberi projesi başlattık. Çocuklar yaratıcı drama nasıl olur, kukla ve mimiklerle canlandırma nasıl oluru çalıştılar, kitapların renkli dünyasına daldılar. Her hafta düzenli olarak kitap çemberi devam ettirmeye söz verdiler. Projenin sonunda birçok yayınevi sponsoruyla yaptığımız çalışmanın sonucu olarak 700’e yakın kitap topladık ve bu dört köy ilkokuluna kitaplık oluşturduk.

Mart 2015

 • Çocuk ve Şehir Kongresi’ne ‘Şehirde Kitap Okuyan Çocuklar Olmak’ adlı bildirimiz kabul edildi. 11 Nisan’da Harbiye’dekı Kongredehem bildiriyi sunacağız hem de standımızda Kitap Okuyan Çocuklar olarak yaptıklarımız hakkında bilgi vereceğiz.

Diyarbakır Ergani’nin köy ilkokullarına hayaller götürüyoruz!

Yaratıcı Drama ve Kitap Çemberlerimiz Diyarbakır Ergani’nin Köy İlkokullarında Hızla Sürüyor!

 Ergani'de Yaratıcı Drama

Kitap Okuyan Çocuklar Diyarbakır’ın Ergani ilçesindeki dört köy okulunu 19 Şubat-20 Mart 2015 tarihleri arası ziyaret edip tüm yaş gruplarıyla yaratıcı drama etkinliği yaptırıyoruz ardından da kitap çemberleri kuruyoruz.

Her Pazartesi:    Dağarası Seçkin Yeşil İlkokulu; 8.30-14.30

Her Perşembe:   Armutova İlkokulu 8.30-14.30

Her Cuma:          Kortaş İlkokulu  8.30-12.30

Kortaş Güneycik İlkokulu   12.45-14.30

Bu projede bizi destekleyip kitaplarından yollayan yayınevlerimiz: (Alfabetik sırayla):  Elma Yayınları, Final Yayınları, Kuraldışı Yayınları, National Geographic Kids. Hepsine bu projemizi destekledikleri için teşekkürler.

Bir aylık çalışmanın sonunda sponsorlarımızdan aldığımız destek ve gönüllülerimizin topladığı kitaplarla bu okullarda küçük birer okul kitaplığı oluşturulacağız. Projeye kitap yardımı yapmak isteyenler, lütfen bizimle iletişime geçin: diyarbakir@kitapokuyancocuklar.org

* Bu proje Doğu ve Güney Doğu Koordinatörümüz Ceylan Taran’ın katkılarıyla yapılmaktadır.  Siz de kendi ilinizde çocuklarla benzer bir çalışma yaptırmak isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçin!

www.kitapokuyancocuklar.org

www.facebook.com/KitapOkuyanCocuklar

iletisim@kitapokuyancocuklar.org

Hayallerimizi gerçekleştirdikçe daha mutluyuz..

24 Ocak’ta Kars’taki Gönüllülerimizle Buluşuyoruz!

Kars İl Halk Kütüphanesi’ne bağlı şube kütüphanesi olan Atatürk Çocuk Kütüphanesi 1952 yılında kurulmuştur ve de Türkiye’de kurulan ilk çocuk kütüphanelerinden birisidir. Tarihi bir binası olan kütüphanenin restorasyon çalışmaları yapılmış, elektrik ve kamera ihaleleri yapılamadığı için yeniden hizmete açılamamıştır.  Günümüzde kullanımda olmayan kütüphane için Kitap Okuyan Çocuklar olarak Kars İl Halk Kütüphane Müdüresi Mehtap Çantay ile neler yapabileceğimizi konuştuk. Atatürk Çocuk Kütüphanesi’nin düzenlenmesinde ve daha sonra yapılacak etkinliklerin planlanmasında gönüllü olarak danışmanlık yapmaya karar verdik.

Fen ve doğa bölümü, belgesel ve müzik aktiviteleri odası, bebek bakım ünitesi, 0-6 yaş çocuk kitapları bölümü, 7-10 yaş çocuk kitapları bölümü vb. düzenleme çalışmaları yapmaya başladık.

Pvc zemin kaplama, cam kapı gibi zaman gerektiren hazırlıklar tamamlandıktan sonra resmi açılışın yapılması planlanmaktadır. Resmi açılış yapıldıktan sonra yapılan çalışmaları fotoğraflarıyla daha ayrıntılı paylaşmayı düşünüyoruz.

24 Ocak 2015 Cumartesi günü 3-6 yaş çocuklarıyla drama etkinliği planlıyoruz. Etkinlik itibariyle gönüllülere ulaşmak, kütüphaneyi tanıtmak, örnek çalışmalar yapmak için kütüphane açık olacaktır.

İkinci gönüllü toplantımız ise 14 Şubat 2015’te 13.30’da kütüphanede olacaktır.

Çocuklara kitap okuyacak, hikayeler anlatacak, oyunlar oynatacak, drama-etkinlik-deney çalışmaları yaptıracak gönüllere ihtiyacımız var. Kars ilinde çocuklar için güzel önerilerde bulunmak isteyenler, ben varım diyorsanız bizimle iletişime geçin.

kars@kitapokuyancocuklar.org

kars_poster