Hayat bazen fırsatlar sunar insana. An gelir; değerlendiremezsiniz. Türlü türlü sebebi vardır. Hayatınızın kontrolü sizin elinizde değildir. An gelir, işte tam da o andır. Hayatınız ilk ve belki de son kez kontrolü sizin elinize verir. Gözlerinizin içine bakar. “ Bunu değerlendirmelisin, yapabilirsin. Bu sefer sen değişimin bir parçası olup, onlarca gözün gülmesini sağlayabilirsin. Sadece kendin için değil, başkaları için de mutluluk kaynağı yaratabilir, sonra uzaktan bakıp gülümseyerek yoluna devam edebilirsin”  der ve bekler.

İşte ben “Kitap Okuyan Çocuklar” projesiyle tanışıp, hayatımın bana sunduğu bu fırsatı daha fazla bekletmeyenlerdenim. Çocuklarımı parklarda, bahçelerde oynattıktan sonra onlarla birlikte keyifli bir çok farklı aktiviteyi gerçekleştirebileceğim, tüketimin ilk sırada olmadığı güvenli bir alan hayali kuran, bu hayali sadece kurmakla kalmayıp gerçekten isteyen ve bunun bir gün olacağına inananlardanım. Benim gibilerle buluşup aynı dili konuşabileceğim, farkındalığımı arttırarak hem kişiliğime, hem anneliğime katkıda bulunabileceğim sıcacık bir buluşma ortamı…belki de bir gün her mahallede… her anneyi içine alan… hatta belki de her bireyin elinin ulaştığı her çocuğa tıpkı kitap okumak gibi kazandırılabilecek muhteşem değerler, keşifler, katkılarla dolu onlarca, yüzlerce, binlerce an…

…diye düşünürken Proje Koordinatörü, canım arkadaşım Esra ile ayrıntıları konuştuktan hemen sonra projenin bir özetinin sunumunu hazırlarken buldum kendimi. Yaşadığım bu muhteşem şehir her yeniliğe o kadar açıktı ki…Yaşadığım semt o kadar hızlı değişen, o kadar dinamik bir yapıya sahipti ki…İşte tam da bu sebeplerden sunumumu elime alıp, yarı zamanlı olarak İngilizce Öğretmenliği yaptığım Mezitli Belediyesi’nin kapısını çalmam çok vakit almadı. Her Salı günü Halk Günü düzenleyen ve halkın sorunları için tüm gününü onlara ayıran, hayatım boyunca gördüğüm en çözüm odaklı yöneticilerden birisi olan Sayın Belediye Başkanı Neşet Tarhan, beni de dinledi ve sunumu inceleyip mutlaka geri döneceğini iletti. Projenin ne kadar güçlü ve etkileyici olduğunu bilsem de, geri dönüşün bu kadar hızlı olacağını tahmin etmiyordum. Bir sonraki gün daha ayrıntılı bilgi almak istediğini söyleyen sekreterine, Kadıköy Belediyesi’nin hali hazırda yaşattığı Kitap Okuyan Çocuklar İnteraktif Kütüphanesi hakkında bir sunum daha ilettim ve beklemeye devam ettim. Çok geçmeden projeye yeşil ışık yaktıklarını ve bundan sonraki ayrıntılar için direkt olarak Halkla İlişkiler Müdürü ile görüşebileceğimi  öğrendim. Buraya kadar herşey güzeldi, fakat daha güzel olan bir gelişme daha vardı. Bu projede yalnız olmayacaktım. Benim gücüme güç katacak üç yeni mezun sosyolog arkadaşım daha olacaktı. Şimdiye kadar belediye bünyesinde gönüllü çalışmalarda bulunan, bir çok birbirinden etkin projeye imza atan bu üç kişi voltran oluşturmamız için benim telefonumu bekliyorduJ O mutlulukla hemen telefona sarıldım. Buluştuğumuzda ve projeyi anlattığımda gözlerinde gördüğüm heyecanı asla unutamayacağım. Daha şimdiden hayalini kurduğum, aynı dili konuşabileceğim üç arkadaşım olmuştu bile…Bundan sonraki tüm basamakları dörder dörder tırmanacağımızı hissediyorum. Mezitli, Mersin’in Kadıköy’ü olmayı hak eden bir semt olarak en kısa zamanda Kitap Okuyan Çocuklar Kütüphanesi’ne kavuşacak ve açılışımızın keyifli fotoğraflarına sizlerle birlikte bakıyor olacağız. Lütfen siz de hayatınızın size sunduğu fırsatları değerlendirin ve değişimin bir parçası olun. Etrafınıza yaydığınız ışığa siz bile inanamayacaksınız.

Sevgiler,
Seda Hacıtalipoğlu ÖZKAN
Kitap Okuyan Çocuklar Mersin İl Sorumlusu